WARSZTATY, GRY (Morderstwo w Bibliotece), WYSTAWA

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA  •  ul. Minorytów 4  

1

18.00–0.00

Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek

18.00–23.00

W PIKSELOWY ŚWIAT WKRACZACIE I JEGO TAJEMNICE ODKRYWACIE gra terenowa w bibliotece i jej okolicy

Zostań konstruktorem, buduj lub niszcz różne przedmioty i budowle. Stań do walki o przetrwanie atakując wrogie istoty i zbierając surowce.

Do udziału w Nocy Kultury zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami. Nie zabraknie również strefy warsztatowej z zabawami plastycznymi. Uczestnicy Nocy Kultury będą mogli wykonać różne przedmioty z pikselowego świata gry komputerowej.

Aby wziąć udział w zabawie potrzebne będzie urządzenie mobilne z dostępem do Internetu.

Pl. Wolności

18.00 – 0.00

SŁOWEM INSPIROWANE wystawa opolskich grafików i ilustratorów

Wystawa Słowem inspirowane prezentuje prace opolskich grafików oraz ilustratorów, które ukazały się w polskich wydawnictwach na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat. Wystawa jest kompilacją sztuk plastycznych i literatury. Zobaczymy prace takich artystów jak: Bolesław Polnar, Zygmunt Moryto, Leszek Ołdak, Zdzisław Chudy, Andrzej Sznejweis, Magdalena Hlawacz, Halina Fleger, Ewelina Kędzia, Patrycja Kostyra.

GALERIA MBP ZAMOSTEK

18.00 – 0.00

ILUSTRAGAN 5 – cykliczny projekt Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, prezentujący twórczość ilustratorską studentów, absolwentów i wykładowców związanych z Wydziałem. Co roku ilustraganowicze realizują prace zgodnie z wybranym tematem, a efektem ich pracy jest wystawa oraz ilustrowana książka. Uczestnicy tegorocznego Ilustraganu zachęcają do spojrzenia na świat (po)koronawirusowy z perspektywy hasła „Otwarci na cztery ściany”.

Może warto na nowo „oswoić” nasze mieszkania, rezydencje, szeregówki, bloki? Nadać im nowy, pozytywny akcent, przewietrzyć wnętrza ze złych emocji, obudzić wszystkie najlepsze wspomnienia, spojrzeć ciepło na codzienne domowe nawyki i tradycje – po prostu odzyskać naszą przestrzeń. I przypomnieć sobie, co sprawia, że nasze mieszkania są tak inne, tak wyjątkowe i – nawet wbrew pandemii – tak wspaniałe.

Organizator: Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego

HOL MBP

19.00–0.00

Warsztaty florystyczne dla dzieci i młodzieży w każdym wieku

Uczestnicy warsztatów florystycznych będą tworzyć z kruchej materii, jaką są kwiaty.

Zajęcia dla grup dziesięcioosobowych (dzieci muszą być pod opieką osoby dorosłej). Warsztaty będą odbywać się co godzinę (pierwsza grupa rozpoczyna o godz. 19:00, ostatnia o 23:00).

Zapisy pod numerem telefonu: (77) 454 80 30, wew. 402 (dzwonić w godz. 9:00 – 15:00). Istnieje również możliwość zapisów online na adres: promocja@mbp.opole.pl W treści maila należy podać: imię oraz nazwisko, numer kontaktowy oraz preferowaną godzinę warsztatów. Potwierdzenie udziału otrzymają Państwo w mailu zwrotnym.

Organizator: Kwitnące Horyzonty – Edukacja Florystyczna, Monika Bębenek

20.30–23.30

Morderstwo w Bibliotece Vol. 11

Czas trwania: 2-3 h
Ograniczenie wiekowe: osoby 15+, osoby młodsze jedynie pod nadzorem rodziców lub opiekuna
Możliwość grupowego rozwiązywania zagadki.

Pl. Wolności

22.00

PROJEKCJA FILMU XABO: KSIĄDZ BONIECKI

Tytuł dokumentu xABo: Ksiądz Boniecki nie jest przypadkowy. xABo rozszyfrowuje się jako inicjały używane przez księdza Adama Bonieckiego w „Tygodniku Powszechny”. Po nałożeniu nań zakazu przez zwierzchników kościelnych Tygodnik pozostał jedynym miejscem, w którym mógł publikować swoje teksty. Wydarzenie to przyczyniło się do nasilenia aktywności księdza w terenie. Od tej pory Boniecki uczestniczy na przestrzeni roku w ponad 200 spotkaniach ze swymi czytelnikami.

Film stanowi intymny portret człowieka w drodze. Obraz ten przedstawia człowieka, który mimo osiągnięcia już sędziwego wieku nadal pozostaje rozdarty między wiarą a niepokojem, który budzi w nim kształt współczesnego Kościoła, zwłaszcza jego pozycja w rodzimym kraju.

xABo: Ksiądz Boniecki (2020), reż. Aleksandra Potoczek, 73 min.

miejska biblioteka publiczna w opolu

Wydarzenia odbywające się w sposób stacjonarny będą przeprowadzone z zachowaniem wszelkich zasad i wymogów sanitarnych wynikających z aktualnie obowiązujących przepisów.