spotkanie autorskie

32 • WOJEWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA • SPOTKANIE Z MARIUSZEM SZCZYGŁEM

32

Opole, ul. Piastowska 20, namiot w ogrodzie

„Fakty muszą zatańczyć” – spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem, jednym z najwybitniejszych polskich reporterów, laureatem podwójnej Nagrody Nike 2019 oraz Nike 25-lecia za książkę „Nie ma”,  czechofilem, autorem m.in. bestsellerowego „Osobistego przewodnika po Pradze”

Mariusz Szczygieł – reporter, pisarz, felietonista; od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”.  Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach.

Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Za „Nie ma” zdobył podwójną Nagrodę Nike 2019 (w wyborze jury i czytelników) a także Nike 25-lecia.

Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”) oraz „Osobistego przewodnika po Pradze”.

Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie.

Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.

Podczas spotkania w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej będzie promował swoją najnowszą książkę: „Fakty muszą zatańczyć”.

Dlaczego bez szczegółu nie ma ogółu? Czym różni się fakt od faktu podanego czytelnikom? Czy na pewno Z zimną krwią Trumana Capote’a jest pierwszą powieścią non-fiction? Do czego może służyć reporterowi bardzo długi szalik? Dlaczego Hanna Krall jest Mondrianem reportażu, a nie Chagallem? Czego uczyła reporterki i reporterów „Gazety Wyborczej” Małgorzata Szejnert? Jak Ryszard Kapuściński używał pisarskiej wolności? Czy reportaż gonzo to tylko Ameryka po narkotykach? Czy reporter może używać fantazji? A może reportaż to jedynie „wiara, że coś się zdarzyło”?

„Słowo w reportażu ma rolę świadka. Niestety, świadek czasem mija się z prawdą, chociaż przysięgał, że nie skłamie – pisze Szczygieł. – My, reporterzy i reporterki, jesteśmy w potrójnym klinczu (taki raczej w sporcie nie istnieje, ale chcę podkreślić złożoność sytuacji). Z jednej strony jest świat, którego kołem zamachowym bywa kłamstwo, i są rozmówcy o niestabilnej pamięci. Z drugiej – mamy tylko siebie: nasze oczy, nasze uszy i nasze mózgi, a więc bardzo ograniczony aparat postrzegania. Z trzeciej – nieobiektywny, uznaniowy język, który nie umie być wiarygodnym świadkiem”.

Nowa książka Mariusza Szczygła jest esejem napisanym z miłości do reportażu. To lektura dla wszystkich, którzy kochają ten gatunek oraz dla tych, którzy mają wątpliwości, czy jest wiarygodny, a także poradnik dla tych, którzy sami chcą pisać.

 

 

autor fot. Damian Maliszewski

Bibliotek im. E. Smołki w Opolu

Zapraszamy!