kino, film

30 • KINO MEDUZA / CENTRUM KULTURY OLESKA 45

30

Opole, ul Oleska 45

NOC KINA WŁOSKIEGO

W tym roku Kino Meduza przygotowało dla mieszkańców Opola filmowe wydarzenie –  Noc Kina Włoskiego! Zapraszamy na pokazy dla dzieci i dorosłych. Na wszystkie pokazy wstęp wolny!
Harmonogram pokazów:
DZIECI:

  • 18:00 / 20:00 Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię, reż. Lorenzo Mattotti

DOROŚLI:

  • 18:00 Cuda, reż. Alice Rohrwacher
  • 18:00 (Nie)długo i szczęśliwie, reż. Paolo Costella
  • 18:00 Trzy piętra, reż. Nanni Moret
  • 20:00 Chiara, reż. Jonas Carpignano [ PREMIERA ]
  • 20:00 Superbohaterowie, reż. Paolo Genovese [ PREMIERA ]
  • 20:00 Wszystko zostaje w rodzinie, reż. Daniele Luchetti / Włochy 2020 / 100 min.
  • 22:00 Szczęśliwy Lazzaro, reż. Alice Rohrwacher
  • 22:00 Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, reż. Paolo Genovese
  • 22:00 Zdrajca, reż . Marco Bellocchio

——————————————-

Jak co roku, Kino Meduza włączyło się w organizację Nocy Kultury w Opolu. W tym roku przygotowaliśmy dla was Noc Kina Włoskiego! Zagramy premierowo m.in. najnowszy film Paolo Genovese, reżysera HITU Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie.

Zapraszamy na pokazy dla dzieci i dorosłych:)
Na wszystkie pokazy wstęp wolny! Szczegóły na
www.kinomeduza.pl

DZIECI:

18:00 / 20:00  (Meduza)
Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię, reż. Lorenzo Mattotti / Włochy 2019 / 82 min

Animowana baśń o istnieniu odmiennych od siebie światów, poszukiwaniu tożsamości oraz potędze miłości i władzy na podstawie książki Dino Buzzatiego. Początkiem niezwykłej przygody jest zaginięcie królewskiego syna. Targany tęsknotą Leoncjo, władca sycylijskich niedźwiedzi, wyrusza wraz z poddanymi do krainy człowieka na poszukiwania potomka. Dobre intencje władcy zostają jednak mylnie odebrane przez ludzi, którzy – kierowani żądzą władzy i chciwością – atakują przybyszów. W świecie pełnym magicznych postaci i gdzie wszystko jest możliwe zaczyna się walka o miłość, wpływy i władzę.

DOROŚLI:

– 18:00
(Orion) Cuda, reż. Alice Rohrwacher / Włochy 2014 / 110 min.

Kiedy lato dobiegnie końca, nic już nie będzie takie samo w życiu Gelsominy i jej trzech młodszych sióstr. Dziewczyna mieszka z dala od cywilizacji, w ukrytym zakątku na włoskiej prowincji, gdzie trudno jeszcze spotkać turystów. To właśnie tutaj przenieśli się jej rodzice, dawni członkowie hippisowskiej komuny, by żyć blisko natury i chronić swoje dzieci przed „upadkiem świata”. Tego lata, jak co roku, większość dni będzie upływała rodzinie na tradycyjnej produkcji miodu, z której z trudem udaje im się związać koniec z końcem. Jednak po raz pierwszy surowe reguły narzucone przez ojca ulegną rozluźnieniu. Gelsomina marzy bowiem, by uratować rodzinę przed bankructwem i zdobyć wielką nagrodę w telewizyjnym teleturnieju prowadzonym przez tajemniczą Milly Catenę (Monica Bellucci). Choć stoi to w całkowitej sprzeczności z poglądami i wartościami, które do tej pory wpajał jej ojciec, dziewczyna za wszelką cenę będzie starała się przekonać go do tego pomysłu.

(Steno) (Nie)długo i szczęśliwie, reż. Paolo Costella / Włochy 2021 / 98 min.

Cztery małżeństwa dowiadują się, że ich śluby były nieważne, bo zostały udzielone przez osobę podszywającą się pod księdza. Czy zgodzą się po raz kolejny powiedzieć sobie „tak”, a może wykorzystają tę nadarzającą się okazję do rozstania?

(Euriale) Trzy piętra, reż. Nanni Moretti / Włochy/ 2022 / 119 min.

Nanni Moretti przeplata trzy historie – jedną o zagubieniu i tęsknocie matki wychowującej samotnie córkę; drugą o obsesji podejrzeń i wybaczeniu, której bohaterem jest ojciec podejrzewający sędziwego sąsiada o molestowanie swojego dziecka; i trzecią o błędach rodzicielskich i przyznaniu się do własnych słabości (prowadzący pod wpływem alkoholu syn surowego sędziego powoduje śmiertelny wypadek). „Trzy piętra” to również wzruszająca, uniwersalna opowieść o murach, które skrywają tajemnice, są niemym świadkiem chwil pięknych i tragicznych.

– 20:00
(Orion) Chiara, reż. Jonas Carpignano / Włochy 2022 / 121 min.

Osiemnaste urodziny najstarszej córki Claudia i Carmeli to dobra okazja do wspólnego świętowania dla całej rodziny oraz najbliższych przyjaciół. Giulia i jej trzy lata młodsza siostra Chiara ku uciesze zgromadzonych gości brylują na parkiecie. Rodzinną sielankę zakłóci jednak brutalny akt przemocy. Po tym, jak samochód Claudia został wysadzony w powietrze, mężczyzna znika w tajemniczych okolicznościach. Co więcej, matka tytułowej bohaterki nie chce udzielić jej żadnych wyjaśnień. Chiara powoli otwiera oczy na rzeczywistość, którą wcześniej ignorowała, i na własną rękę rozpoczyna śledztwo. Doprowadzi ją ono do momentu, kiedy będzie musiała zdecydować o swojej przyszłości i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ważniejsze dla niej jest lojalność wobec rodziny, czy szansa na nowe życie.

(Steno) Superbohaterowie, reż. Paolo Genovese / Włochy 2022 / 113 min.

Bohaterów filmu poznajemy w chwili, gdy jako młodzi ludzie zakochują się w sobie na zabój. Są przekonani, że miłość dana jest raz na zawsze i już do końca swoich dni będą szczęśliwi. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że wspólne życie to nie tylko idylla, ale i mnóstwo trudnych chwil, z którymi niełatwo sobie poradzić. Tytułowi superbohaterowie walczą o utrzymanie związku, przechodząc przez różne, często skrajne, stany emocjonalne – bliskość i samotność, kłamstwa i uczuciowe rozterki, sekrety i zdrady.

(Euriale) Wszystko zostaje w rodzinie, reż. Daniele Luchetti / Włochy 2020 / 100 min.

Neapol, wczesne lata 80. Małżeństwo Vandy i Alda przeżywa kryzys, gdy ten zakochuje się w młodej Lidii. Ich dwoje małych dzieci jest rozdartych między rodzicami, w atmosferze krzywdy i urazy. Jednak okazuje się, że więzi, które łączą rodzinę są bardzo silne, nawet bez miłości. Teraz, trzydzieści lat później Aldo i Vanda nadal są małżeństwem. Co się w tym czasie wydarzyło?

– 22:00 (Orion) Szczęśliwy Lazzaro, reż. Alice Rohrwacher / Włochy 2018

Tytułowy Lazzaro (Adriano Tardiolo) jest mieszkańcem zapomnianej przez Boga i ludzi sycylijskiej wsi, bezlitośnie eksploatowanej przez baronową Alfonsinę De Lunę (Nicoletta Braschi) i jej ekonoma. Nieznający ironii, występku ani fałszu chłopak jest wcieleniem najszlachetniejszej dobroci, przez wszystkich uznawanej jednak za zwykłą głupotę. Kiedy więc Lazzaro udzieli schronienia znudzonemu synowi arystokratki, ten postanowi dla zabawy wykorzystać naiwność wieśniaka.

22:00 (Steno) Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, reż. Paolo Genovese / Włochy 2016 / 97 min.

Siedmioro długoletnich przyjaciół spotyka się na kolacji. Dla urozmaicenia wieczoru rozpoczynają zabawę polegającą na dzieleniu się między sobą treścią każdego SMS-a, e-maila lub rozmowy telefonicznej, jakie otrzymują w trakcie spotkania. Kiedy tym samym wiele tajemnic zaczyna wypływać na światło dzienne, niewinna gra rodzi konflikty, które niełatwo będzie zażegnać…

22:00 (Euriale) Zdrajca, reż . Marco Bellocchio / Włochy 2019 / 152 min.

W najdroższym ze swoich filmów mistrz Bellocchio bez wahania zdradza romantyczną, gangsterską narrację spod znaku „Ojca chrzestnego” na rzecz surowej rekonstrukcji brutalnych wydarzeń. W jej centrum znajduje się Tommaso Buscetta, boss, który złamał omertę, mafijną zmowę milczenia. Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze, tzw. maxiproces doprowadził do skazania 362 mafiosów. Fascynujące ekranowe dochodzenie skupia się na przemianie Buscetty, dla którego La Cosa Nostra, „nasza sprawa”, zaczęła znaczyć coś zupełnie innego, niż chcieliby szefowie klanów. Co ważne, reżyser nie psychologizuje, nie zgaduje intencji przestępcy, za to z pasją kreśli sytuację człowieka najpierw ściganego przez policję, a później przez mafię, który większość życia spędził w ukryciu.

 

opolskie lamy

Zapraszamy!