warsztaty

28 • TEATR IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W OPOLU

28

Opole, pl. Teatralny 12, SCENA MODELATORNIA

17.00–18.30 
„Improwizacja w komunikacji”
warsztaty z improwizacji teatralnej (16+), poprowadzi Ewa Malik

Warsztaty z improwizacji teatralnej służą rozwojowi kreatywności i oswajaniu się ze sceną. Zajęcia będę oscylowały wokół tematu komunikacji i porozumiewania się w działaniu.

W jaki sposób inaczej spojrzeć na siebie i otaczającą nas rzeczywistość? Czy jest to możliwe? Co możemy odkryć tym spojrzeniem? A co ma z tym wspólnego improwizacja? Zacznijmy od podstaw. Metody teatru improwizowanego początkowo nie były przeznaczone dla artystów, ale dla dzieci. Jedna z twórczyń gier teatralnych, Viola Spolin, uznawana dziś za czołową przedstawicielkę nurtu impro, wypracowała swoje metody podczas pracy w teatrze dla dzieci. Pracując z młodymi ludźmi z różnych środowisk i kultur, dostrzegła, że spontaniczna zabawa pomaga im w walce z własnymi ograniczeniami, w przełamywaniu lęków, a w efekcie prowadzi do lepszej komunikacji między nimi.

Celem zajęć jest rozwijanie kreatywności i umiejętności miękkich.

22.30–0.00
„Mój głos ma siłę. Autoprezentacja”
warsztaty (16+), poprowadzi Agnieszka Zientarska

Warsztaty posłużą temu, aby przyjrzeć się głosowi z wielu perspektyw.

Uczestnicy będą pracować z ciałem jako wielkim rezonatorem, wykorzystując świadomość całego ciała do wydobywania dźwięków, wypowiadania słów i dłuższych fraz

Zajęcia rozpoczną się od nauki stania na nogach, świadomości przestrzeni. Uczestnicy zostaną zaproszeni do przyjęcia odpowiedniej postawy, która ułatwi odnalezienie siły w głosie. Głos zostanie potraktowany jako narzędzie budowania relacji z sobą i światem. Poprzez ćwiczenia grupa rozwijać będzie siłę głosu, a poprzez eliminowanie emocjonalnych blokad – wzmacnianie siebie. Prowadząca położy nacisk na koordynację: oddychania, fonacji, artykulacji, rezonansu. Wykorzystane zostaną również ćwiczenia Kristin Linklater, by uwolnić swój głos w wyrazie artystycznej i ludzkiej wolności.

Na zajęciach przedstawione zostaną techniki autoprezentacji oraz środki wyrazu. Uczestnikom zaprezentowany zostanie także sposób konstruowania wypowiedzi publicznych i techniki antystresowe.

Wiek: 16+

wejściówki do pobrania na stronie: edukacjateatropole.pl
maksymalna liczba uczestników każdego z warsztatów: 25 osób

teatr opole

Zapraszamy!