wystawa, film, gra, warsztaty

11 • CENTRALNE MUZEUM JEŃCÓW WOJENNYCH

11

Opole, ul. Minorytów 3

17.00–23.00
Wystawa stała Miejsce
Pamięci Narodowej w Łambinowicach
– dziedzictwo regionalne, narodowe, europejskie
i czasowa
Zwierzęta maskotki w Polskich Siłach Zbrojnych w latach 1918–1945

Ekspozycja stała przedstawia historię Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach i jego stan współczesny oraz działalność  Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Prezentowana wystawa czasowa, ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku oraz Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, przybliża mniej znanych bohaterów wojen i wojska – zwierzęta, które zostały przez ludzi włączone do walki, a jednocześnie odgrywały rolę armijnych „maskotek”.

17.00–23.00
Film animowany Niedźwiedź Wojtek i quiz z nagrodami

Bohaterem i narratorem jest słynny miś o imieniu Wojtek – żołnierz 2. Korpusu Polskiego, który opowiada widzom o losach Polaków wywiezionych podczas II wojny światowej do ZSRR. Animacja została wyprodukowana w ramach serii „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły?” przez Instytut Pamięci Narodowej. Projekcji towarzyszy quiz z nagrodami.

17.00–23.00
Gra planszowa Miś Wojtek

Podążając szlakiem żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, zbieramy pamiątki związane z ich losami
i historią słynnego kaprala Wojtka. Kto zbierze najlepszy zbiór pamiątek, zwycięża. Gra przewidziana jest dla 2–5 graczy w wieku od 6 lat. Czas rozgrywki to ok. 30 min.

18.00–20.00
Warsztaty plastyczne Wojtek! Pomóż nam znaleźć drogę do domu

Zajęcia polegają na tworzeniu kolaży artystycznych. Jest to technika tworzenia obrazów z różnych materiałów, np. kawałków tkanin, ilustracji gazetowych, fotografii oraz drobnych przedmiotów codziennego użytku. Dla najmłodszych artystów przewidujemy smaczny poczęstunek.

20.00–20.45   
Archeologia zbrodni – źródła, metody, potencjał, dr Dawid Kobiałka

Nowoczesne metody i techniki badań archeologicznych, wykorzystywane podczas prób odnajdywania miejsc kaźni z różnych okresów dziejowych, coraz częściej stosowane są w odkrywaniu oraz dokumentowania materialnych pozostałości po obozach jenieckich, pracy, koncentracyjnych czy zagłady. Działania te, określane mianem archeologii zbrodni, posłużą do eksploracji terenu byłych obozów jenieckich w Lamsdorf (Łambinowice), która zostanie zrealizowana w ramach interdyscyplinarnego projektu badawczego Nauka dla społeczeństwa, społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach.

21.00–23.00
… ale to już inna historia – pokaz filmów produkcji CMJW

Cykl krótkometrażowych dokumentów prezentujących przedmioty z muzealnych zbiorów oraz związanych z nimi ludzi i ich historie. Niektóre z nich znajdują się na naszych wystawach. Na tych, którzy je odnajdą, czekają drobne upominki.

centrum jeńców wojennych

Zapraszamy!