Program

1

18.00–0.00

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA  •  ul. Minorytów 4  

Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek

18.00–23.00

W PIKSELOWY ŚWIAT WKRACZACIE I JEGO TAJEMNICE ODKRYWACIE gra terenowa w bibliotece i jej okolicy

Zostań konstruktorem, buduj lub niszcz różne przedmioty i budowle. Stań do walki o przetrwanie atakując wrogie istoty i zbierając surowce.

Do udziału w Nocy Kultury zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami. Nie zabraknie również strefy warsztatowej z zabawami plastycznymi. Uczestnicy Nocy Kultury będą mogli wykonać różne przedmioty z pikselowego świata gry komputerowej.

Aby wziąć udział w zabawie potrzebne będzie urządzenie mobilne z dostępem do Internetu.

Pl. Wolności

18.00–0.00

SŁOWEM INSPIROWANE wystawa opolskich grafików i ilustratorów

Wystawa Słowem inspirowane prezentuje prace opolskich grafików oraz ilustratorów, które ukazały się w polskich wydawnictwach na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat. Wystawa jest kompilacją sztuk plastycznych i literatury. Zobaczymy prace takich artystów jak: Bolesław Polnar, Zygmunt Moryto, Leszek Ołdak, Zdzisław Chudy, Andrzej Sznejweis, Magdalena Hlawacz, Halina Fleger, Ewelina Kędzia, Patrycja Kostyra.

GALERIA MBP ZAMOSTEK

18.00–0.00

ILUSTRAGAN 5 – cykliczny projekt Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, prezentujący twórczość ilustratorską studentów, absolwentów i wykładowców związanych z Wydziałem. Co roku ilustraganowicze realizują prace zgodnie z wybranym tematem, a efektem ich pracy jest wystawa oraz ilustrowana książka. Uczestnicy tegorocznego Ilustraganu zachęcają do spojrzenia na świat (po)koronawirusowy z perspektywy hasła „Otwarci na cztery ściany”.

Może warto na nowo „oswoić” nasze mieszkania, rezydencje, szeregówki, bloki? Nadać im nowy, pozytywny akcent, przewietrzyć wnętrza ze złych emocji, obudzić wszystkie najlepsze wspomnienia, spojrzeć ciepło na codzienne domowe nawyki i tradycje – po prostu odzyskać naszą przestrzeń. I przypomnieć sobie, co sprawia, że nasze mieszkania są tak inne, tak wyjątkowe i – nawet wbrew pandemii – tak wspaniałe.

Organizator: Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego

HOL MBP

19.00–0.00

Warsztaty florystyczne dla dzieci i młodzieży w każdym wieku

Uczestnicy warsztatów florystycznych będą tworzyć z kruchej materii, jaką są kwiaty.

Zajęcia dla grup dziesięcioosobowych (dzieci muszą być pod opieką osoby dorosłej). Warsztaty będą odbywać się co godzinę (pierwsza grupa rozpoczyna o godz. 19:00, ostatnia o 23:00).

Zapisy pod numerem telefonu: (77) 454 80 30, wew. 402 (dzwonić w godz. 9:00 – 15:00). Istnieje również możliwość zapisów online na adres: promocja@mbp.opole.pl W treści maila należy podać: imię oraz nazwisko, numer kontaktowy oraz preferowaną godzinę warsztatów. Potwierdzenie udziału otrzymają Państwo w mailu zwrotnym.

Organizator: Kwitnące Horyzonty – Edukacja Florystyczna, Monika Bębenek

20.30–23.30

Morderstwo w Bibliotece Vol. 11

Czas trwania: 2-3 h
Ograniczenie wiekowe: osoby 15+, osoby młodsze jedynie pod nadzorem rodziców lub opiekuna
Możliwość grupowego rozwiązywania zagadki.

Pl. Wolności

22.00

PROJEKCJA FILMU XABO: KSIĄDZ BONIECKI

Tytuł dokumentu xABo: Ksiądz Boniecki nie jest przypadkowy. xABo rozszyfrowuje się jako inicjały używane przez księdza Adama Bonieckiego w „Tygodniku Powszechny”. Po nałożeniu nań zakazu przez zwierzchników kościelnych Tygodnik pozostał jedynym miejscem, w którym mógł publikować swoje teksty. Wydarzenie to przyczyniło się do nasilenia aktywności księdza w terenie. Od tej pory Boniecki uczestniczy na przestrzeni roku w ponad 200 spotkaniach ze swymi czytelnikami.

Film stanowi intymny portret człowieka w drodze. Obraz ten przedstawia człowieka, który mimo osiągnięcia już sędziwego wieku nadal pozostaje rozdarty między wiarą a niepokojem, który budzi w nim kształt współczesnego Kościoła, zwłaszcza jego pozycja w rodzimym kraju.

xABo: Ksiądz Boniecki (2020), reż. Aleksandra Potoczek, 73 min.

2

17.00–0.00

CENTRALNE MUZEUM JEŃCÓW WOJENNYCH  •  ul. Minorytów 3

17.00–0.00

ZWIEDZANIE WYSTAWY STAŁEJ I CZASOWEJ W MUZEUM

17.00–20.00

KURATORSKIE OPROWADZANIE PO WYSTAWIE CZASOWEJ PT. WIOSNA, LATO, WOJNA… WARSZAWA 1939

Wystawa poświęcona jest fotograficznemu utrwaleniu Warszawy w tragicznym dla Polski roku 1939. Na ekspozycję składają się fotografie prezentujące przedwojenne życie warszawiaków, późniejsze obrazy z oblężenia a także kapitulacji. Ich wyjątkowość polega przede wszystkim na tym, iż wykonano je z różnych perspektyw: oficjalnej, prywatnej oraz propagandowej, a także, że ich autorami są: amerykański korespondent wojenny, jedyny, który pozostał w obleganej przez Niemców Warszawie – Julien Bryan, Sylwester „Kris” Braun późniejszy konspirator, żołnierz Armii Krajowej, wojenny fotoreporter oraz Wilhelm Haase Lampe.,z niemieckiej firmy Drägerwerk z Lubeki, zajmującej się produkcją sprzętu ratownictwa medycznego (istnieje do dzisiaj). Wystawę przygotował Dom Spotkań z Historią w Warszawie.

17.00 – 0.00 wewnątrz budynku Muzeum

21.00 – 0.00 na dziedzińcu Muzeum

PROJEKCJA FILMU ANIMOWANEGO MARIAN NA WOJNIE

Animowany 12-minutowy film pokazuje wojenną odyseję twórcy Koziołka Matołka, Mariana Walentynowicza, m.in. jako korespondenta wojennego przy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, wyzwalającej kraje Beneluxu. Animację wyróżniają walory plastyczne, a także mistrzowska interpretacja Zbigniewa Zamachowskiego. Rysunkowa miniatura powstała wg pomysłu i scenariusza Wojciecha Kalwata, wyprodukowana przez Muzeum Historii Polski.

17.00–20.00

QUIZ Z NAGRODAMI DLA NAJMŁODSZYCH (I NIE TYLKO)

3

18.00–21.00

ARCHIWUM PAŃSTWOWE W OPOLU  •  ul. Zamkowa 2 (przed budynkiem)

POZNAJ PIECZĘCIE OPOLSKICH GMIN!

Wszystko o pieczęciach opolskich gmin: nowa publikacja Archiwum Państwowego w Opolu, wystawa, spotkanie z autorką i inne atrakcje

18.00–18.30

Promocja książki Aleksandry Starczewskiej – Wojnar- „Odciśnięta pamięć wspólnoty. Prawne i komunikatywne funkcje pieczęci gmin wiejskich zachodnich powiatów rejencji opolskiej w latach 1816-1933” (na promocję obowiązują zapisy tel. 774544075 wew. 23)

18.00–21.00

Wystawa „Odciśnięta pamięć wspólnoty”

18.40–21.00

Spotkanie z autorką przy wystawie

18.00–21.00

Atrakcje dla dzieci i dorosłych przy wystawie

4

20.00–22.00

TVP 3 OPOLE  •  ul. Szpitalna 1

NOCNE ZWIEDZANIE TVP 3 OPOLE – zapraszamy do zwiedzania zabytkowej siedziby TVP 3 Opole – dawnej synagogi wybudowanej w 1840 roku. Będzie można poznać kulisy produkcji telewizyjnej i spotkać ulubionych dziennikarzy TVP 3 przy pracy. Nie zabraknie niespodzianek i atrakcji. Wydarzeniu towarzyszyć będzie fotościanka

Liczba miejsc ograniczona! Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc, tel. 77 423 27 91

5

19.00–21.00

GALERIA BIAŁY KRUK  •  ul. Koraszewskiego 1

TWÓRCZA ENERGIA – WARSZTATY ARTYSTYCZNE

Makrama – technika rękodzielnicza, która przeżywa swój renesans. Sznurek bawełniany, kilka efektownych splotów i mamy zjawiskowy kwietnik hand made. Gwarantujemy, że nie wyjdziecie od nas z pustymi rękoma, a i głowa pełna będzie nowych pomysłów. Zapraszamy na artystyczne wyplatanki z Białym Krukiem.
Trzy spotkania warsztatowe stacjonarne w Galerii Biały kruk lub plenerowe (na Rynku), każde dla grupy 15 osób.

Organizator: Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu – Galeria Biały Kruk

6

20.00–23.00

Klasztor oo. Franciszkanów • Plac Wolności 2

NOCNY SPACER PO KLASZTORZE FRANCISZKANÓW Z MINIKONCERTEM MUZYKI ORGANOWEJ

Nocny spacer z przewodnikiem po obiekcie kościelno – klasztornym Franciszkanów w Opolu. Po zakończeniu minikoncert organowy muzyki sakralnej w wykonaniu p. Marka Mielnika w kościele.

Trzy wejścia w następujących godz.: 20.00, 21.00 i 22.00. Czas jednego wejścia z koncertem będzie trwał ok. 40 – 45 min.

7

18.00–0.00

ZAMEK GÓRNY W OPOLU •  ul. Osmańczyka 22

18.00–21.30

ANIMACJE I WARSZTATY NA ZAMKU GÓRNYM, CZYLI DZIEŃ Z ŻYCIA DAMY DWORU I RYCERZA

Łucznictwo, procarstwo, namiot szeptuchy, kaligrafia, muzykowanie, taniec, tkactwo, walki rycerskie i nne atrakcje

22.30

Pokaz kowalstwa

 23.00

Koncert zespołu Dziwoludy z niespodziankami

Organizator: Stowarzyszenie Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora

8

16.00–22.00

BONK ART GALLERY •  Rynek 10

PEJZAŻE WYSTAWA TADEUSZA KRÓLA ORAZ WYSTAWA PRAC RÓŻNYCH ARTYSTÓW  (grafika, malarstwo, szkło artystyczne)

21.00

KONCERT JAZZOWY

KRZYSZTOF PUMA PIASECKI OPO JAZZ BAND
skład: Jacek Hornik, saxofon, Filip Hornik, kontrabas, Olek Gonsior, perkusja

Organizator koncertu: Opolskie Stowarzyszenie Jazzowe

9

18.00

RYNEK

Artysta ratuje świat – performance, w tym działania teatralne, muzyczne, plastyczne i taneczne 

22.00

J Got Rhythm – recital Anny Franik ze Studia Kształcenia Jazzowego w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu z zespołem Take Style w składzie Arkadiusz Czyżewski, Piotr Skrzypiec, Jacek Hornik, Wojciech Grzelak, Tomasz Kiepura

Organizator koncertu: Młodzieżowy Dom Kultury

10

16.00–22.00

MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO  •  Gmach główny, wejście od kościoła na Górce

CERAMIKA GÓRNOŚLĄSKA. PROJEKTANCI ZE ŚLASKA OPOLSKIEGO – WYSTAWA STAŁA

Ekspozycja ma zwrócić uwagę zwiedzających na często bezimiennych dotąd projektantów przemysłowych związanych z naszym regionem. Część dotycząca Zakładów Porcelitu Stołowego Tułowice (następcy fabryki Schlegelmilcha) oraz związanych z nimi Lucyny i Kazimierza Kowalskich zestawiona została z obiektów pochodzących z dawnej wzorcowni zakładu, będących obecnie własnością Tułowickiego Ośrodka Kultury w Tułowicach. W części prezentującej dorobek urodzonych na Śląsku Opolskim Eryki i Jana Drostów znalazła się kolekcja zakupiona we wrześniu 2020 r. do zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, która  obejmuje pojedyncze obiekty lub zestawy projektowane przez Jana Sylwestra Drosta i Erykę Trzewik-Drost. Są to: projekty naczyń i rzeźby kameralnej przygotowane dla Zakładów Porcelany w Bogucicach, projekty naczyń i rzeźby kameralnej przygotowane dla Huty Szkła Gospodarczego Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej, projekty szkieł dekoracyjnych dla Huty Szkła Staszic oraz dzieła unikatowe.

100 LAT TEMU – PLEBISCYT NA GÓRNYM ŚLĄSKU – WYSTAWA CZASOWA

Wystawa 100 lat temu – plebiscyt na Górnym Śląsku jest okazją do przypomnienia niezwykle ważkiego epizodu w dziejach samego Opola. Wśród fotografii uwieczniających miasto około 1920 roku znalazły się m. in. przedstawienia nieistniejącego gmachu starej rejencji przy ówczesnej Krakauerstrasse (obecnie pl. Wolności) – głównej siedziby Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej. Interesujące fotografie przedstawiają również Opole w dniu głosowania. Plebiscyt stanowił najważniejsze wydarzenie polityczne w mieście w 1921 roku.

11

21.45-22.00

Schody przy Muzeum Śląska Opolskiego / Kościół św. Wojciecha

OGNISTY JUBILEUSZ STOWARZYSZENIA TEATR TAŃCA I RUCHU Z OGNIEM MANTIKORA

Spektakl Jubileuszowy „Sen Nocy Letniej” wybrany został przez mieszkańców miasta Opola spośród 5 propozycji przedstawionych wcześniej przez Stowarzyszenie. Tradycyjnie widzowie będą mogli wygodnie rozsiąść się na schodach prowadzących do kościoła.

Organizator: Stowarzyszenie Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora

12

20.00–0.00

MAŁY RYNEK

100 % HOUSE MUSIC – WYDARZENIE MUZYCZNE

Zagrają : DJ Seb Skalski, DJ D`Vision, DJ Hedonist (Elber), DJ Stahou

13

19.00–2.00

KLUBOKAWIARNIA SPOŁECZNA OPO • ul. Krakowska 32

TWIN PEAKS NIGHT W KLUBOKAWIARNI SPOŁECZNEJ OPO – sentymentalny powrót do jednego z najlepszych seriali telewizyjnych lat dziewięćdziesiątych. Directed by David Lynch.

Kto zabił Laurę Palmer? To pytanie nurtowało miliony miłośników „Twin Peaks” od początku lat dziewięćdziesiątych. Po trzech sezonach kultowej produkcji Davida Lyncha wciąż więcej jest pytań niż odpowiedzi, ale w tym właśnie tkwi urok tego wyjątkowego serialu. Klubokawiarnia społeczna OPO przez jedną noc stanie się serialowym Bang Bang Barem,  w którym będziecie mogli skosztować słynnego placka z wiśniami, napić się specjalnie przygotowanych na tę okazję drinków i podzielić się z nami swoimi wrażeniami zostawiając wiadomość na dyktafonie, jak robił to agent FBI Dale Cooper. Sprawdzimy też waszą wiedzę na temat bohaterów „Miasteczka Twin Peaks”. To wszystko przy dźwiękach znakomitej ścieżki dźwiękowej.

Organizator: Stowarzyszenie Kulturalne Opole

14

CENTRUM DIALOGU OBYWATELSKIEGO •  ul. Damrota 1

20.30–22.00

POKAZ BAJEK Z PRL-u

Na dziedzińcu budynku CDO zostanie zaaranżowane letnie kino, gdzie siedząc wygodnie na  leżakach będzie można obejrzeć bajki/ dobranocki z czasów PRL-u.

Jakie podwórkowe  przygody przeżyli  Bolek i Lolek? Kim była Tola? Gdzie zawędrował Koziołek Matołek?

Tego wszystkiego i dużo więcej dowiecie się  odwiedzając letnie kino domowe, które w Noc Kultury specjalnie dla Was stworzymy w przestrzeni Budynku CDO.

Do projekcji części bajek użyjemy  zabytkowego rzutnika przeźroczy.

Po projekcji dobranocki zapraszamy do wspólnego rysowania ulubionych postaci z bajek. Pomożecie stworzyć wystawę, którą umieścimy w przestrzeni  Izby Pamięci Solidarności i na profilu FB.

Jeśli pogoda nie dopisze, działanie przeniesiemy do budynku  Centrum Dialogu Obywatelskiego

21.00–23.00

NAMALUJMY SOLIDARNIE SOLIDARNOŚĆ

Co kryje strych budynku Centrum Dialogu Obywatelskiego? Co działo się w Opolu w latach 1980?

Czego na strychu brakuje? Jak współcześnie może wyglądać jednej z najbardziej charakterystycznych znaków Solidarność?

Do poszukiwań odpowiedzi zapraszamy  do siedziby CD przy ul. Damrota 1.

Podczas wydarzenia zapraszamy do wspólnego ozdabiania, kolorowania  każdej z liter słowa SOLIDARNOŚĆ,  które pojawi się na dużej powierzchni do malowania. W ten sposób powstanie logotyp, który po akcji na jakiś czas zawiśnie w przestrzeni Izby.

Podczas trwania wydarzenia zapraszamy do nocnego zwiedzania wystawy „Śladami Czasu Nadziei”

Organizator: Fundacja im. Romana Kirsteina

15

18.00–22.00

GALERIA MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO W OPOLU •  ul. Ozimska 10;

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE CZASOWEJ Z CYKLU LAUREACI NAGRODY IM. JANA CYBISA
JADWIGA SAWICKA – MALARSTWO W GALERII MŚO:

18.00

Rzeczy (nie)istotne  – warsztaty plastyczne dla dzieci
Czym jest dla człowieka ubranie? Czy pod szatą można się ukryć lub zamaskować? Czy ubrania mogą sprawić, że czujemy się lepiej lub gorzej? Czy rzeczy, które ubieramy, mogą stanowić także rodzaj opakowania na ciało? W jakim stroju czujemy się najlepiej? Czy zakładając ubrania, stajemy się aktorami, którzy zakładają maski i odgrywają rolę? Podczas zajęć porozmawiamy o ubraniach, które wielokrotnie pojawiają się w twórczości Jadwigi Sawickiej, a w części warsztatowej białe t-shirty potraktujemy jako medium do wyrażenia własnych emocji (technika: farby do tkanin, kolaż, odbijanie z szablonów).
(Bezpłatne wejściówki dla 10 osób – kasa galerii MSO bezpośrednio przed zajęciami) 

20.00

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej: Jadwiga Sawicka – malarstwo

Kierownik Działu sztuki MŚO –  Marta Podstawa – Boulkroun

16

22.00

HELIOS OPOLE  •  plac Kopernika 17

POKAZ SPECJALNY FILMU: IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA, REŻ. M. PIEPRZYCY

Bilet w cenie 10 zł, sprzedaż od 22 czerwca 2021 r. w kasie kina

17

18.00 i 20.00

OPOLSKI TEATR LALKI I AKTORA  •  ul. Kośnego 2A (scena na piętrze)

Mała Scena

18.00

SPEKTAKL „TCHÓRZOFRETKA” M. GUŚNIOWSKIEJ W REŻ. M. STREKER

(bilety: 23 zł ulgowy / 25 zł normalny)

Dzieci i ich opiekunów zapraszamy na małą scenę, na której zagramy spektakl pt. „Tchórzofretka”. To piękna opowieść dla najmłodszych o tym, jak pokonać strach i jak znaleźć w sobie odwagę do realizowania swoich marzeń.

Duża Scena

18:00

 TRZECIA PRÓBA GENERALNA SZTUKI J. SŁOWACKIEGO „BALLADYNA” W REŻ. K. DWORAKOWSKIEGO

(15 pojedynczych nieodpłatnych wejściówek dla pierwszych 15 widzów)

Wyjatkowa propozycja dla dorosłych widzów. Już 26 czerwca odbędzie się premiera spektaklu „Balladyna”. I choć „premiera” to teoretycznie pierwsze wystawienie sztuki dla widzów, to my dajemy Wam możliwość zobaczenia jej jeszcze wcześniej! 25 czerwca o godz. 18:00 zapraszamy na trzecią próbę generalną, która będzie pierwszym spotkaniem aktorów z publicznością. Aktorzy zagrają „Balladynę”, a Wy będziecie jej pierwszymi, przedpremierowymi widzami.  Dla wszystkich twórców będzie to egzamin, podczas którego będziemy mogli sprawdzić, czy wszystkie elementy spektaklu ze sobą współgrają i przede wszystkim – zobaczyć reakcje naszej publiczności! Tuż po prezentacji, zaprosimy Was na spotkanie z reżyserem, Konradem Dworakowskim, które poprowadzi Agnieszka Zientarska.

18

21.00–00.30

Teatr im. Jana Kochanowskiego •  plac Teatralny 12

21.30-0.00

TESTOSTERON A. SARAMOWICZA W REŻ. R. TALARCZYKA

Zanim zapytamy, co mężczyźni wiedzą o kobietach, może warto przyjrzeć się temu, co w ogóle wiedzą o samych sobie. Siedmiu samców, których dzieli wiele, ale łączy jedno – buzujący testosteron. I niepoukładane relacje z płcią przeciwną. W wyniku zbiegu okoliczności (czy aby na pewno?) muszą spędzić ze sobą bardzo długi i bardzo trudny wieczór. To będzie prawdziwe rodeo hormonów doprawione prężeniem muskułów i ripostami szybkimi jak strzał rewolwerowca. Czy poleje się krew?

Kultowa komedia teatralna Andrzeja Saramonowicza, tym razem w wykonaniu najbardziej samczych i męskich aktorów Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu i Teatru im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Bilety w cenie:

PARTER: bilet normalny- 39 zł, bilet ulgowy – 27 zł

BALKON: bilet normalny – 35 zł, bilet ulgowy – 24 zł

19

21.00–0.30

GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ  •  plac Teatralny 12

Plac za GSW (naprzeciw Kofeiny 2.0) 

00.00- 00.30 

PERFORMANCE AUDIOWIZUALNY PLAC T

Inauguracja Festiwalu Placu Teatralnego – pokaz multimedialny inspirowany historią placu, miksowany na żywo z materiałów pochodzących z nagrań historii mówionej okolicy placu Teatralnego, https://galeriaopole.pl/festiwal-placu-teatralnego-/

20

18.00–0.00

OPOLSKA NOC KULTURY – PANORAMA KINA ŚWIATOWEGO

21.30-0.00

Plac za GSW (naprzeciw Kofeiny 2.0)/w razie złej pogody, wnętrze GSW

PROJEKCJA PLENEROWA FILMU PORTRET KOBIETY W OGNIU, reż. C. Sciamma, 116‘

18.00-0.00

Kino Meduza, ul. Oleska 45

POKAZY FILMÓW DLA WIDZÓW DOROSŁYCH I DLA DZIECI

Widzowie będą mogli również uczestniczyć w konkursach i quizach filmowych dotyczących kina , a w przerwach pomiędzy projekcjami usłyszeć omówienia pokazanych dzieł i wziąć udział w dyskusjach.

Organizator: Stowarzyszenie Opolskie Lamy

21

20:30–22:30

STUDENCKIE CENTRUM KULTURY  •  ul. Katowicka 95

NOCNY KONGRES FUTUROLOGICZNY W RAMACH NOCY KULTURY 2021

Wydarzenie poświęcone twórczości Stanisława Lema. W ramach projektu zobaczymy koncert zespołu NEONS, który inspiruje się twórczością polskiego pisarza. Ponadto w Studenckim Centrum Kultury będzie prezentowany spektakl teatru Akademii Sztuk Teatralnej i członków Psychoteatru z Wrocławia. Zobaczymy również film, który przedstawi opolski ślad w życiu Stanisława Lema. Całość wydarzenia będzie transmitowana na profilu Studenckiego Centrum Kultury na Facebooku

22

18.00–21.30

PARKING URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO  •  ul. Piastowska 14

IV OPOLSKA NOCNA WYSTAWA POJAZDÓW ZABYTKOWYCHprezentacja pojazdów, których nie spotkamy obecnie w codziennym ruchu ulicznym, a które jeszcze 15–20 lat temu były stałymi uczestnikami. Oryginalnie zaaranżowane w otoczeniu zabytków architektury Opola – Wieży Piastowskiej i modernistycznego gmachu Urzędu Wojewódzkiego wydarzenie popularyzujące zabytkową motoryzację: samochody i motocykle.

 21.30

Start parady pojazdów zabytkowych po ulicach Opola

Organizator: Opolski Ruch Pojazdów Zabytkowych

23

22.00

Scena na Stawku Zamkowym przy ul. Barlickiego

Atlas Mitów – widowisko muzyczno- taneczne przygotowane przez Jazz Centrum w Opolu oraz ZTN Adena z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu

Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury

24

17.00–0.00

WOJEWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA  •  ul. Piastowska 20

„CZAS PRZEŁOMU. ŚLĄSK W PIERWSZYCH DEKADACH XX WIEKU” – WYSTAWA ON-LINE

Wystawa została przygotowana z okazji 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego.

Ekspozycja przybliża oblicze regionu w przededniu historycznych wydarzeń – wybuchu I wojny światowej oraz powstań śląskich. W oparciu o biblioteczne zbiory – fotografie, pocztówki, mapy, kreśli obraz Górnego Śląska – ziem wówczas coraz bardziej podzielonych pod względem językowym, religijnym i narodowym. Wystawa prezentuje również wybrane druki ulotne z czasów plebiscytu na Górnym Śląsku, okładki czasopism satyrycznych wydawanych zarówno przez stronę polską, jak i niemiecką, tematyką odnoszące się do wydarzeń roku 1921. Są też informacje prasowe z polskiej prasy wydawanej na terenie odrodzonego państwa polskiego, nawiązujące do kolejnych rocznic III powstania śląskiego. Ekspozycję uzupełniają mapy Górnego Śląska z lat dwudziestych XX wieku. Wystawę obejrzeć można na stronie internetowej Opolskiej Biblioteki Cyfrowej (https://obc.opole.pl/dlibra).

Dodatkowo zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu promującego wystawę oraz rozmowy na temat powstań śląskich z prof. Ryszardem Kaczmarkiem, wybitnym badaczem dziejów Śląska, autorem licznych publikacji naukowych oraz głośnych książek, m.in. „Postania śląskie. 1919-1920-1921”. Rozmowę przeprowadził w prof. Piotr Pałys. (https://www.facebook.com/wbpopole/)

25

17.00–22.00

NARODOWE CENTRUM POLSKIEJ PIOSENKI •  ul. Piastowska 14a

17.00–20.00

Sala Kameralna NCPP

WARSZTATY ,, INSTRUMENTY ŚWIATA’’

Serdecznie zapraszamy na familijne warsztaty pt. „Instrumenty świata”, podczas których wyruszymy w muzyczną podróż poprzez kontynenty, wspólnie pomuzykujemy, a nawet spróbujemy stworzyć własne instrumenty! Warsztaty poprowadzi multiinstrumentalista i kolekcjoner instrumentów z całego świata- Tomasz Drozdek. Obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona.  Zapisy: biuro@ncpp.opole.pl

20.30

Amfiteatr

Koncert  VITO BAMBINO

Różnorodność i multikulturowość – te słowa najlepiej określają Vito Bambino. Muzyka, który od lat mieszka w niemieckim Leverkusen, a urodził się w 1988 roku w Katowicach jako Mateusz Dopieralski. Mateusz Dopieralski ala Vito Bambino stworzył materiał, w którym jak w lustrze odbija się jego muzyczne DNA. Jeśli dobrze wsłuchamy się w zawarte na płycie “Poczekalnia” piosenki, usłyszymy przeróżne elementy, jakie składają się na to różnorodne stylistycznie dzieło. Jedno z tych odbić zaprowadzi nas aż do czasów „Placu zabaw”, czyli drugiego materiału Bitaminy, czyli producenckiego tria, które wraz z Mateuszem tworzą Piotr Sibiński i Amar Ziembiński. Do spowitych melancholią czasów beztroskich wakacji. Na „Poczekalni” Vito Bambino zawarł piosenki, które odbijają ten okres jego życia. Czasy, gdy powstawał album „Kawalerka” Bitaminy. Kiedy młodość jeszcze ostatecznie nie wywietrzała z głowy, podobnie pragnienie wolności, ale trzeba już się zmierzyć z zadaniami dorosłych, jak wizyty w urzędach, czy odpowiadanie na urzędowe pisma. Dorosłość w końcu nadchodzi w pełnym wymiarze. Przygody z dzieciństwa i lat młodości stają się przyjemnymi wspomnieniami, część przyjaciół znika z bliskiego kręgu. Mamy wciąż niezrealizowane marzenia, ale i coraz więcej obowiązków. Czy więc musimy rezygnować? Vito Bambino i jego „Poczekalnia” są dowodem na to, że odpowiedź na to pytanie może być negatywna. Bo życie czasami niespodziewanie podsuwa nowe możliwości, które warto wykorzystać. Artysta został wywołany przez życie do odpowiedzi i udzielił jej w postaci prawdziwych, szczerych piosenek o tym, co ważne. Miłości, przyjaźni, radości i innych.

Wejściówki w cenie 15 zł do nabycia w kasach NCPP oraz na  stronie www.ncpp.opole.pl od 18 czerwca

26

18.00–23.00

MUZEUM POLSKIEJ PIOSENKI, AMFITEATR  •  ul. Piastowska 14A

18.00–23.00

NOCNE ZWIEDZANIE MUZEUM WRAZ Z EMISJĄ KONCERTU I WYWIADU ZBIGNIEWA WODECKIEGO

18.00–23.00

Nocne zwiedzanie ekspozycji stałej

20:00

Emisja wywiadu oraz koncertu Zbigniewa Wodeckiego (sala kinowo-koncertowa)

Zapraszamy na nocne zwiedzanie Muzeum połączone z emisją wywiadu i koncertu Zbigniewa Wodeckiego. Koncert oraz rozmowa zostały nagrane przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu 5 maja 2013 r. Artysta wykonuje, na scenie opolskiego Amfiteatru, swoje największe przeboje, a między nimi opowiada anegdoty, żarty, robi swego rodzaju stand-up. Po występie udzielił wywiadu, w którym wspomina historię sprzed lat, opowiadał też o swojej drodze artystycznej.

27

20.00–23.00

WYDZIAŁ SZTUKI UNIWERSYTET OPOLSKI •  ul. Wrocławska 4

 NOC KULTURY I SZTUKI

Liczne wystawy i prezentacje prac studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego m.in. z pracowni multimediów, fotografii,rysunku, rzeźby, malarstwa, grafiki i projektowania graficznego.

Wydarzenia odbywające się w sposób stacjonarny będą przeprowadzone z zachowaniem wszelkich zasad i wymogów sanitarnych wynikających z aktualnie obowiązujących przepisów.