31. WILEŃSKA NOC KULTURY W WOJEWÓDZKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

17.00–22.00 > WOJEWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA  
ul. Piastowska 18–20

WILEŃSKA NOC KULTURY W WOJEWÓDZKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W OPOLU – Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu i Dom Spotkań z Historią
w Warszawie zapraszają na cykl wydarzeń poświęconych dziedzictwu kulturowemu
i historycznemu Wilna i Wileńszczyzny

CZYTELNIA WBP, UL. PIASTOWSKA 18

17.00–17.40  Moje Wilno, reż. Alina Czerniakowska – film poświęcony związkom Wilna z Rzecząpospolitą

18.00–20.00  Spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim z Domu Spotkań z Historią w Warszawie, który opowie o mało znanych, a zasłużonych dla kultury polskiej księgarzach i wydawcach, ilustratorach i propagatorach pięknych książek, działających w Wilnie w pierwszej połowie XX wieku. W programie pokaz niepowtarzalnego, wysmakowanego dorobku edytorskiego miasta nad Wilią. Rzecz nie tylko dla bibliofilów!

20.00–20.30  Zapomniana rozgłośnia, reż. Józef  Wierzba – film poświęcony jednej z najlepszych rozgłośni Polskiego Radia w okresie międzywojennym, jaką było Radio Wilno, rozgłośni, w której jako spiker debiutował późniejszy pisarz i historyk Paweł Jasienica i w której narodził się Teatr Polskiego Radia

PAŁACYK, UL. PIASTOWSKA 20

21.00–22.00  poetyckie zaduszki – wspólne czytanie wierszy znanych
i zapomnianych poetek i poetów związanych z Wilnem w latach 20. i 30. XX wieku
(m.in. Wandy Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej, Eugenii Kobylińskiej-Masiejewskiej, Jadwigi Wokulskiej-Piotrowiczowej, Czesławy Monikowskiej, Kazimiery Iłłakowiczówny, Witolda Hulewicza, Tadeusza Łopalewskiego, Teodora Bujnickiego, Jerzego Zagórskiego, Jerzego Wyszomirskiego)

17.00–22.00  Z kresowego albumu – Wilno – finisaż wystawy. W Galerii WuBePe po raz ostatni będzie można zwiedzać ekspozycję osobistych pamiątek – zdjęć, dokumentów, świadectw – użyczonych przez osoby, które po II wojnie światowej musiały opuścić swoje ukochane Wilno, bądź ich spadkobierców. Na wystawie pokazane zostaną materiały ikonograficzne: pocztówki ze zbiorów własnych i kolekcji prywatnych, grafiki Jerzego Hoppena, który w akwafortach utrwalił Wilno z lat 20. ubiegłego wieku (udostępnione przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)