28. WOJEWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

18.00–21.00  /  WOJEWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA    ul. Piastowska 18

CZESKA NOC KULTURY W OPOLU

  • 18.00 Prezentacja dr Ilony Gwóźdź-Szewczenko Porucha na ruchadle czyli polsko-czeskie nieporozumienia językowe

 W powszechnej opinii język czeski brzmi dla Polaków śmiesznie, a jak odbierają nasz język Czesi? O wpadkach językowych, wulgaryzmach, dowcipach opowie tłumaczka,  autorka podręcznika do nauki języka polskiego, nauczyciel języka czeskiego na Uniwersytecie Wrocławskim, autorka wielu publikacji naukowych, dotyczących m.in. literatury czeskiej.

  •  19.00-21.00 Spotkanie z Mariuszem Szczygłem „Kultura czeska − moja laska nebeska”

 O Czechach, trochę o Polakach, o tym, co nas dzieli, a co łączy, a także o tym, co niezwykłe i zaskakujące opowie podczas multimedialno-literackiego show Mariusz Szczygieł −znany dziennikarz, reportażysta, pisarz, laureat wielu prestiżowych nagród, w tym Europejskiej Nagrody Literackiej. Wykładowca w Europejskim Studium Dziennikarstwa oraz Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, a także założyciel i członek zarządu Fundacji Instytut Reportażu oraz współzałożyciel księgarnio-kawiarni Wrzenie świata.

  • 18.00-21.00 Wystawa „Lech i Czech, czyli co sądzą o sobie sąsiedzi zza miedzy”

 Wystawa ukazuje utrwalone i funkcjonujące w kulturze stereotypy narodowe Czecha i Polaka, wizerunek Czechów w Polsce i Polaków w Czechach, wzajemne postrzeganie się obu tych nacji oraz ich stosunki sąsiedzkie. Wystawa ta ma na celu przedstawienie obrazu sąsiadujących ze sobą społeczeństw, ich kultur i języków.