18.00 – 20.00 Muzeum Śląska Opolskiego

Wernisaż wystawy „Aleksandra Jachtoma – malarstwo ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu” z cyklu „Laureaci nagrody im. Jana Cybisa”,

Galeria MŚO, Opole, Ozimska 10 – wernisaż na placu przed Galerią,

Do obejrzenia bezpośrednio w godzinach 18:00-20:00

Wystawa malarstwa Aleksandry Jachtomy, jest dwunastą wystawą z cyklu „Laureaci nagrody im. Jana Cybisa” w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego. Wszystkie wystawy czasowe  w tym cyklu prezentowane są w sąsiedztwie stałej ekspozycji malarstwa Jana Cybisa, Muzeum Śląska Opolskiego jest bowiem posiadaczem największej w Polsce muzealnej kolekcji prac tego artysty.

Aleksandra Jachtoma (ur. 1932) absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1958).  Nagrodę im. Jana Cybisa otrzymała w roku 2003. W twórczości artystycznej nurtuje ją problem koloru i światła. O sobie mówi: Maluję obrazy, ponieważ tego, co chciałabym powiedzieć, nie potrafię wyrazić w jakikolwiek inny sposób.

Prezentacja 20 obrazów olejnych i gwaszy z lat 1967-2012, będące wyborem z zespołu 33 prac, jakie artystka ofiarowała do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu jesienią 2012 roku. Częścią ekspozycji jest również film dokumentalny o twórczości Aleksandry Jachtomy, który w roku 2018 w cyklu „Portrety” dla TVP Kultura wyreżyserowała Anna Zakrzewska.

Kuratorka ze strony MN Wrocław, wybór obrazów: Barbara Ilkosz

Kuratorka ze strony MŚO: dr Joanna Filipczyk

Do obejrzenia on-line film, w którym zaprezentowana zostanie wystawa oraz postać artystki:

www.facebook.com/MuzeumOpole

www.youtube.com/user/MuzeumOpole