17.00 – 0.00 Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, ul. Minorytów 3, Opole

20.00 – 21.30 „Twarze Opola” – spotkanie z artystą plastykiem Andrzejem Sznejweisem, konieczna wcześniejsza rezerwacja pod nr tel. 77 453 78 72, on-line bez limitów (profil CMJW na Facebooku)

Artysta-plastyk, malarz i grafik Andrzej Sznejweis, prezes opolskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Autor, Opolanin, zajmuje się projektowaniem wydawnictw i ilustracją książkową, kurator wielu wystaw. Swoje prace prezentował m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, USA i Chinach. Jest nauczycielem akademickim, działa w Towarzystwie Przyjaciół Opola. Rozmowę, zatytułowaną “Jak w teatrze”, poprowadzi Romuald Jeziorowski.

Spotkanie będzie transmitowane on-line na https://www.facebook.com/CMJWLambinowiceOpole/

17.00  – 0.00 Wystawa czasowa – Muzeum na 5+

Prezentacja jednego eksponatu – repliki drewnianego zegara szafkowego wykonanego w 1940 r. przez por. inż. Juliusza Podgórskiego w Stalagu II A Neubrandenburg.

Ekspozycja jubileuszowa przygotowana z okazji 55-lecia Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Motyw zegara zwraca uwagę na znaczenie czasu, kluczowego w codziennej praktyce muzealników, ale też szczególnie ważnego w doświadczeniu jeńców wojennych, dla których jego upływ był miernikiem niewoli, a zarazem zwiastunem nadziei na odzyskanie wolności. Ekspozycji towarzyszy multimedialna prezentacja prezentująca działania edukacyjne i popularyzatorskie realizowane przez Muzeum.

17.00 – 0.00 Wystawa plenerowa Polski Czerwony Krzyż – 100 lat w służbie Ojczyźnie i Ludziom – przed budynkiem Muzeum w Opolu

Ekspozycja upamiętnia 100 rocznicę powołania PCK, najstarszej i najbardziej wszechstronnej organizacji humanitarnej w Polsce, której podstawową misją jest zapobieganie i łagodzenie cierpienia ludzkiego oraz ochrona ludzkiej godności, m.in. w okresie wojen i konfliktów zbrojnych.