19. MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO – Łemkowskie wspomnienia

17.00–22.00  MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO
ul. Mały Rynek 7

17.00  Łemkowskie wspomnienia – otwarcie wystawy fotograficznej, która jest jednym z efektów wieloletnich badań nad społecznością Łemków, prowadzonych przez Antoniego Kroha – etnografa, literata i tłumacza prozy słowackiej i czeskiej.

17.15  NIEZŁE ZIÓŁKA – mini recital.

17.30  promocja książki Antoniego Kroha  „Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie“ oraz spotkanie z autorem.

Niemal każdy fragment historii Łemków, począwszy od ich etnogenezy a na zjawiskach współczesnych skończywszy, jest przedmiotem gorących sporów, polemik i ciągłych nieporozumień. W tym roku mija też 70. rocznica „Akcji Wisła“. Wystawa fotograficzna Łemkowskie wspomnienia to jeden z efektów wieloletnich badań nad społecznością Łemków, prowadzonych przez Antoniego Kroha – etnografa, literata i tłumacza prozy słowackiej i czeskiej. Pracując w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem oraz Muzeum w Nowym Sączu był autorem szeregu wystaw. Jest również wieloletnim współpracownikiem kwartalnika Instytutu Sztuki PAN „Polska Sztuka Ludowa – Kotnteksty“ oraz autorem kilku książek z zakresu szeroko pojętej „kultury ludowej“ oraz wspaniałych tłumaczeń m.in. nowego przekładu (2009) Losów dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej Jaroslava Haška.

Laureat Nagrody im. ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki autor” (2014), Nagrody im. Romana Reinfussa za „szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturowej w Małopolsce” (2014) i Nagrody im. księdza Józefa Tischnera (2015).

Spotkanie z Antonim Krohem, autorem książki „Za tamtą górą“ – opowieści o Łemkach, od wieków żyjących w Beskidzie Sądeckim i Niskim, w latach 1945–1946 przesiedlonych w trybie „dobrowolno-przymusowym” na Ukrainę, zaś w 1947 roku, podczas akcji „Wisła”, deportowanych i rozproszonych na Ziemiach Zachodnich. Czytamy o tych, którym z niemałym trudem udało się wrócić, choć już nie na swoje, o odnajdywaniu się w nieprzyjaznych realiach PRL, pierwszych koncertach zespołu „Łemkowyna”, łemkowskich zlotach – Watrach, przywiązaniu do tradycji, kultury, języka. Autor pisze o sprawach nieprostych – lustro łemkowskie odbija także polskie problemy.

Organizator:

muzeum.opole.pl

MŚO logo